Žiadne teplo nazmar: Poslúžiť dokáže aj izolačná šnúra

Izolačné šnúry

Priemyselná výroba sa stará o výrobu mnohých materiálnych produktov a zahŕňa široké portfólio odvetví. Žiaruvzdorné materiály sa využívajú v hutníckom, chemickom, zlieváresnkom, či sklárskom priemysle a v prípade, že sa využívajú technologické zariadenia, ktoré pracujú pri vysokých teplotách, je nevyhnutná izolácia, aby sa minimalizovali tepelné straty.

Potrebné je v takom prípade myslieť na každý detail. Nielen využívanie žiaruvzdorných dosiek, tvaroviek, modulov či rohoží je účinné. Na zatesnenie drobných škár je možné použiť nehorľavý papier alebo žiaruvzdorné tmely, no využiť môžete aj tesniace izolačné šnúry, na ktoré sa často zabúda, no ich schopnosť izolovať teplo je pritom veľmi efektívna.

Využitie v priemysle i domácnosti

Aby bolo jasné, žiaruvzdorné materiály, akými sú aj izolačné šnúry, sú vyvinuté tak, aby odolali skutočne extrémnym teplotám. V priemysle sa používajú takéto šnúry predovšetkým pre obvodové utesnenie pecných dverí, žiaričov, turbín alebo reaktorov. V domácnosti môžete takéto izolačné šnúry nájsť napríklad pri bojleroch, ako tesnenia závitov či výpustov.

Ideálne sú aj pre utesnenie obdĺžnikových alebo kruhových priezorov (tvaroviek). Rozmery sú vyrábané na potreby vyžiadané klientom.

Odolnosť voči teplu

Statické izolačné šnúry sa využívajú aj na utesnenie vzduchotechnických rozvodov alebo ako ochrana kabeláže pred vysokými teplotami. Môžu mať rôzne farebné prevedenie a ich štruktúra môže byť odlišná v závislosti od typu pletenia. Kruhová, štvorcová či točená. Zároveň, spôsob pletenia ovplyvňuje aj schopnosť odolávať vysokým teplotám.

Druhá vec, ktorá je v prípade žiaruvzdorných materiálov dôležitá, sú zložky. Zložky, ktoré sú použité pri pletení samotnej šnúry – keramika, sklo, špeciálny hliníkový drôt a mnohé iné, nehorľavé materiály. Vďaka špecifickým materiálom dokážu šnúry odolať vysokým teplotám od 500 ° až do 1 100 ° Celzia.